Proekologiczne odnawialne źródła energii – przyszłość energetyki?

Proekologiczne odnawialne źródła energii - przyszłość energetyki?

Już od kilku lat trwa dyskusja, czy odnawialne źródła energii mogą stanowić alternatywę dla stosowania paliw kopalnych. Nasilający się problem zmian klimatu nakłania do tego, aby w rozważać ich użycie w większym stopniu. Kwestia ta niesie jednak ze sobą wiele wyzwań. Czy proekologiczne odnawialne źródła energii staną się nieodłącznym elementem gospodarki energetycznej na świecie?

Czym są odnawialne źródła energii?

Odnawialne źródła energii charakteryzują się tym, że ich pozyskanie nie wiąże się z ubytkiem surowca energetycznego lub nieznacznym ubytkiem, który jest szybko odnawiany. Słońce, wiatr, woda, ciepło z wnętrza ziemi – to najczęściej stosowane odnawialne źródła. Ich najważniejszą zaletą jest oczywiście brak wyczerpywania się surowca oraz bardzo niski poziom generowanych zanieczyszczeń. Z drugiej strony, niestety często ich efektywność jest uzależniona od warunków pogodowych, co uniemożliwia precyzyjne kontrolowanie przez człowieka. Z tego względu ich udział w produkcji energii jest w wielu krajach niski. Brak stabilności wytwarzania energii jest równoważony coraz szybszym rozwojem technologii zwiększającej wydajność. Można także zaobserwować trend spadających kosztów budowy elektrowni. Daje to nadzieję, że z czasem ich udział w miksie energetycznym zwiększy się.

Jakie są rodzaje OZE?

Rozwój OZE (odnawialne źródła energii) wiąże się ze zwiększonym zainteresowaniem tym, jak działają tego typu elektrownie i towarzysząca im infrastruktura. Dość powszechnym widokiem w Polsce stały się wiatraki umieszczane przede wszystkim na polach i pagórkach. Turbiny wiatrowe wykorzystują energię kinetyczną wiatru do produkcji prądu za pośrednictwem różnego rodzaju wirników. Mimo uzależnienia od występowania wiatru, to jest to całkiem wydajny sposób produkcji energii. W Polsce pokrywa on już niemal 10% zapotrzebowania na energię, zaś rekordzistką jest tu Dania, gdzie ta wartość wynosi prawie 50%. 

Podobnie zależna od pogody jest elektrownia słoneczna, jednak pozwala ona na bardziej efektywne wykorzystanie dużych powierzchni, w tym także nieużytków. Jej wadą jest natomiast nadal dość wysoki koszt produkcji paneli słonecznych. Mimo to rozwiązanie staje się popularne również w gospodarstwach domowych – wówczas panele umieszczane są na dachach lub działkach.  Typem elektrowni wytwarzającym najwięcej energii odnawialnej na świecie jest obecnie elektrownia wodna. Pozwala wykorzystać naturalny bieg rzeki lub pływy morskie, co jednakże częściowo ogranicza jej stosowanie. Jest co prawda najbardziej wydajna i relatywnie tania, mimo to budowa zapór wodnych wpływa mocno na środowisko. W Polsce dostarczaniem zielonej energii zajmuje się np. Polenergia, czyli prywatna grupa energetyczna. 

Co przyniesie przyszłość?

Rozwój tego typu elektrowni jest wspierany przez liczne organizacje i ruchy proekologiczne. Odnawialne źródła energii stały się popularnym tematem do dyskusji, zarówno wśród polityków i specjalistów, jak i obywateli. Temat ten pojawia się często w kontekście zmian klimatu, na które potencjalnym remedium może być właśnie OZE. Krytycy wskazują jednak, że często nie są to źródła, na których można długofalowo polegać, nie są one także do końca bezemisyjne, gdyż produkcja komponentów elektrowni także wymaga wytwarzania pewnego rodzaju zanieczyszczeń, podobnie jak zużyte elementy, które stanowią przecież tak problematyczne odpady. Niezależnie od tych kwestii, rozwój OZE z pewnością będzie coraz szybszy i w przyszłości stanie się jednym z podstawowych źródeł energii.

Powiązane artykuły

energia odnawialna
Zielona Energia

Odnawialne źródła energii — czym są oraz jakie są ich zalety?

Aby rozpocząć debatę nad tematem zalet odnawialnych źródeł energii, warto przeanalizować podstawowe pojęcia. Mianowicie czym są źródła energii oraz jakie są ich rodzaje. Źródła energii to wszelkie zjawiska, substancje lub procesy, które pozwalają zaspokoić zapotrzebowanie człowieka na prąd elektryczny.  Rodzaje źródeł energii Źródła energii dzielą się na: Te pierwsze to źródła, które się wyczerpują, ich […]

Więcej
zielona energia
Zielona Energia

Dlaczego OZE są niezbędne?

Odnawialne źródła energii to coraz popularniejszy sposób pozyskiwania energii. Obecnie mamy do czynienia z powolną transformacją energetyczną, polegającą na odejściu od obecnie dominujących paliw kopalnych. W poniższym artykule przedstawiamy powody ekologiczności OZE oraz ich definicję. Zapraszamy do lektury! O czym właściwie mowa? Obecnie dominujące paliwa kopalne (w tym m.in. węgiel) to źródła nieodnawialne. Wydobycie jednego […]

Więcej
zielona energia
Zielona Energia

Czym jest zielona energia?

Z każdym rokiem można zauważyć rosnące zainteresowanie, jakim cieszy się zielona energia. Jednak jak się okazuje, pomimo jej dużej popularności nie wszyscy wiedzą, czym tak dokładnie jakie “elementy” możemy do niej zaliczyć. Energia bezpieczna dla środowiska Zielona energia to przede wszystkim dbałość o środowisko, czyli minimalizowanie zanieczyszczeń i szkodliwego wpływu procesu wytwarzania energii na środowisko. […]

Więcej