Odnawialne źródła energii — czym są oraz jakie są ich zalety?

energia odnawialna

Aby rozpocząć debatę nad tematem zalet odnawialnych źródeł energii, warto przeanalizować podstawowe pojęcia. Mianowicie czym są źródła energii oraz jakie są ich rodzaje. Źródła energii to wszelkie zjawiska, substancje lub procesy, które pozwalają zaspokoić zapotrzebowanie człowieka na prąd elektryczny. 

Rodzaje źródeł energii

Źródła energii dzielą się na:

  • nieodnawialne,
  • odnawialne.

Te pierwsze to źródła, które się wyczerpują, ich zasoby stale spadają. Wykorzystywane są szybciej, niż się uzupełniają. Są to najczęściej paliwa kopalne — węgiel kamienny, brunatny, torf, ropa naftowa czy gaz ziemny. Problem w klasyfikacji stanowiła energia jądrowa i termojądrowa. Uran i tor potrzebny do jej wytworzenia są substancjami, których zasoby się wyczerpują, nastąpi to jednak za wiele miliardów lat. Na tej podstawie Komisja Europejska zaliczyła ten rodzaj energii do odnawialnych źródeł. Co oznacza, że nie grozi nam szybki deficyt tych substancji. Czym jednak są odnawialne źródła w szerszym pojęciu?

OZE – czym są?

Są to źródła, które nie ulegają wyczerpaniu, ich zasoby stale się odnawiają. W ich przypadku nie grozi deficyt. Do takich źródeł zaliczamy:

  • słońce — energia słoneczna,
  • wiatr — energia wiatrowa,
  • woda — hydroenergia,
  • ciepło z ziemi — geotermia,
  • energia jądrowa, 
  • biomasa, biogaz, biopłyny czy biopaliwa.

Energia solarna inaczej słoneczna jest wytwarzana z użyciem promieni słonecznych. Powstaje w instalacjach fotowoltaicznych. Mieszkańcy wielu krajów sięgają po to rozwiązanie w celu wytworzenia energii na potrzeby swoich domów. Jest to stosunkowo niedroga metoda na uzyskanie częściowej niezależności energetycznej we własnym gospodarstwie domowym. 

Energia wiatrowa powstaje dzięki specjalnym turbinom, które obracając się, zmieniają energię kinetyczną w energię elektryczną. Dotychczas w Polsce występowały głównie turbiny ulokowane na lądzie. W tej chwili technologia idzie na tyle do przodu, że rozpoczynają się prace, aby ulokować je na obszarze Morza Bałtyckiego. Energia wiatrowa jest tania w uzyskaniu oraz wydajna. 

Energia wodna — do jej pozyskania wykorzystuje się siłę płynącej lub opadającej wody. Służą do tego specjalne budowle hydrotechniczne ze wbudowanymi turbinami.

Energia geotermalna — powstaje na skutek wydobycia z głębi ziemi gorących wód, z których potem w specjalnych instalacjach pozyskuje się energię elektryczną.

Energia pochodząca z biomasy, czyli z substancji pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego, które ulegają biodegradacji. Substancje te mogą być ciekłe lub stałe, pochodzić z odpadów produkcji rolnej lub leśnej, a nawet od przemysłu, który przetwarza te produkty. Dzięki specjalnym technologiom te substancje zostają przekształcone w paliwa stałe (biomasa) płynne (biopłyny lub biopaliwa) lub gazowe (biogaz).

Zalety odnawialnych źródeł energii

Nie wiesz, jakie są zalety odnawialnych źródeł energii? Podstawową i najważniejszą zaletą odnawialnych źródeł energii jest to, że nigdy się nie kończą. Kolejnym plusem jest to, że cechuje je wysoka wydajność na tle źródeł nieodnawialnych. I jedna z najważniejszych wartości OZE — są bezpieczne dla środowiska naturalnego i zdrowia. A ten aspekt staje się coraz ważniejszy w dobie tak dużych zanieczyszczeń, które dotykają naszą planetę. Dodatkowo odnawialne źródła pozwalają zaoszczędzić sporo pieniędzy. Koszty operacyjne oraz utrzymania instalacji są niewielkie. A paliwo zasilające instalacje jest darmowe. Wiele krajów chce, uniezależnić się od dostaw surowców od swoich sąsiadów. W tym wypadku z pewnością przyszłość energetyczna należy do odnawialnych źródeł, bo pozwalają uzyskać niezależność.

Powiązane artykuły

zielona energia
Zielona Energia

Dlaczego OZE są niezbędne?

Odnawialne źródła energii to coraz popularniejszy sposób pozyskiwania energii. Obecnie mamy do czynienia z powolną transformacją energetyczną, polegającą na odejściu od obecnie dominujących paliw kopalnych. W poniższym artykule przedstawiamy powody ekologiczności OZE oraz ich definicję. Zapraszamy do lektury! O czym właściwie mowa? Obecnie dominujące paliwa kopalne (w tym m.in. węgiel) to źródła nieodnawialne. Wydobycie jednego […]

Więcej
Proekologiczne odnawialne źródła energii - przyszłość energetyki?
Zielona Energia

Proekologiczne odnawialne źródła energii – przyszłość energetyki?

Już od kilku lat trwa dyskusja, czy odnawialne źródła energii mogą stanowić alternatywę dla stosowania paliw kopalnych. Nasilający się problem zmian klimatu nakłania do tego, aby w rozważać ich użycie w większym stopniu. Kwestia ta niesie jednak ze sobą wiele wyzwań. Czy proekologiczne odnawialne źródła energii staną się nieodłącznym elementem gospodarki energetycznej na świecie? Czym […]

Więcej
zielona energia
Zielona Energia

Czym jest zielona energia?

Z każdym rokiem można zauważyć rosnące zainteresowanie, jakim cieszy się zielona energia. Jednak jak się okazuje, pomimo jej dużej popularności nie wszyscy wiedzą, czym tak dokładnie jakie “elementy” możemy do niej zaliczyć. Energia bezpieczna dla środowiska Zielona energia to przede wszystkim dbałość o środowisko, czyli minimalizowanie zanieczyszczeń i szkodliwego wpływu procesu wytwarzania energii na środowisko. […]

Więcej