Dlaczego OZE są niezbędne?

zielona energia

Odnawialne źródła energii to coraz popularniejszy sposób pozyskiwania energii. Obecnie mamy do czynienia z powolną transformacją energetyczną, polegającą na odejściu od obecnie dominujących paliw kopalnych. W poniższym artykule przedstawiamy powody ekologiczności OZE oraz ich definicję. Zapraszamy do lektury!

O czym właściwie mowa?

Obecnie dominujące paliwa kopalne (w tym m.in. węgiel) to źródła nieodnawialne. Wydobycie jednego kilograma węgla oznacza, że natura będzie potrzebowała kilkudziesięciu milionów lat, aby wyprodukować na jego miejsce kolejny kilogram. Jest to nieoptymalne, ponieważ ludzkość wydobywa wspomniany już surowiec w olbrzymich ilościach. Możliwe więc, że dojdzie do całkowitego wyczerpania zapasów węgla, ponieważ natura nie nadąży z uzupełnianiem uszczuplonych zasobów.

Odnawialne źródła energii działają w przeciwny sposób. Jeśli do produkcji energii używa się biomasy, jej zapasy odnowią się w ekspresowym tempie. Z kolei słońce, wiatr i woda dostępne są w ilościach praktycznie niewyczerpywalnych. Oznacza to, że nawet przy wzroście populacji i zwiększonych potrzebach energetycznych nie powstanie zagrożenie wyczerpania zasobów.

Dlaczego proekologiczne odnawialne źródła energii są tak ważne?

Głównym powodem jest użytkowanie paliw kopalnych, wiążące się z emisją dwutlenku węgla w ogromnych ilościach. Rodzi to szereg problemów, z których każdy jest bardzo poważny:

  • zakwaszenie zbiorników wodnych – zbiorniki wodne pochłaniają dwutlenek węgla z powietrza. Jego nadmiar je zakwasza, a co za tym idzie – zabija żyjące w niej organizmy, a samą wodę czyni niebezpieczną do picia przez ludzi. Dalsze rozwijanie się problemu może mieć katastrofalne konsekwencje
  • pogorszenie jakości powietrza – wydzielany w dużych ilościach dwutlenek węgla szkodzi jakości powietrza. Jest to odczuwalne zwłaszcza zimą, kiedy wiele osób pali w piecach sprawiając, że powietrze staje się coraz bardziej zanieczyszczone.
  • szkodliwy wpływ dla człowieka – wdychanie zbyt dużych objętości dwutlenku węgla jest szkodliwe dla ludzkich płuc. Oprócz tego upośledza on ludzkie zdolności poznawcze i obniża samopoczucie. 

Moment wyczerpania się paliw kopalnych jest coraz bliższy. Właśnie dlatego trzeba jak najszybciej odejść od nich na rzecz ekologicznych alternatyw, których dostarczaniem zajmuje się np. Polenergia. Oprócz tego należy niezwłocznie ograniczyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery ziemskiej. Jedynym sposobem na osiągnięcie jest odejście od paliw kopalnych, a przynajmniej maksymalnie zredukować ich wykorzystywania. Pozyskiwanie energii z wykorzystaniem źródeł odnawialnych nie emituje dwutlenku węgla w żadnych ilościach. Inną kwestią jest również ekonomia. Proekologiczne odnawialne źródła energii nie wiążą się z wydobywaniem czy transportem, zatem energia z nich pozyskiwana cechuje się znacznie niższym kosztem produkcji, co przekłada się na niższe rachunki.

Powiązane artykuły

energia odnawialna
Zielona Energia

Odnawialne źródła energii — czym są oraz jakie są ich zalety?

Aby rozpocząć debatę nad tematem zalet odnawialnych źródeł energii, warto przeanalizować podstawowe pojęcia. Mianowicie czym są źródła energii oraz jakie są ich rodzaje. Źródła energii to wszelkie zjawiska, substancje lub procesy, które pozwalają zaspokoić zapotrzebowanie człowieka na prąd elektryczny.  Rodzaje źródeł energii Źródła energii dzielą się na: Te pierwsze to źródła, które się wyczerpują, ich […]

Więcej
Proekologiczne odnawialne źródła energii - przyszłość energetyki?
Zielona Energia

Proekologiczne odnawialne źródła energii – przyszłość energetyki?

Już od kilku lat trwa dyskusja, czy odnawialne źródła energii mogą stanowić alternatywę dla stosowania paliw kopalnych. Nasilający się problem zmian klimatu nakłania do tego, aby w rozważać ich użycie w większym stopniu. Kwestia ta niesie jednak ze sobą wiele wyzwań. Czy proekologiczne odnawialne źródła energii staną się nieodłącznym elementem gospodarki energetycznej na świecie? Czym […]

Więcej
zielona energia
Zielona Energia

Czym jest zielona energia?

Z każdym rokiem można zauważyć rosnące zainteresowanie, jakim cieszy się zielona energia. Jednak jak się okazuje, pomimo jej dużej popularności nie wszyscy wiedzą, czym tak dokładnie jakie “elementy” możemy do niej zaliczyć. Energia bezpieczna dla środowiska Zielona energia to przede wszystkim dbałość o środowisko, czyli minimalizowanie zanieczyszczeń i szkodliwego wpływu procesu wytwarzania energii na środowisko. […]

Więcej