Jakie są zalety odnawialnych źródeł energii?

Jakie są zalety odnawialnych źródeł energii?

Odnawialne źródła energii są niewątpliwie przyszłością naszej planety. Pochodzące bezpośrednio ze środowiska naturalnego sprawiają, że będą służyły przyszłym pokoleniom nie wyczerpując swoich zasobów. Warto więc zastanowić się jakie istnieją możliwości wyboru i dostosować je do potrzeb konkretnego odbiorcy.

Jak wykorzystać energię słoneczną?

Pozyskiwanie energii ze słońca, jest jednym z najważniejszych źródeł ekologicznego wytwarzania prądu. Promieniowanie słoneczne jest konwertowane na energię elektryczną za pomocą paneli słonecznych. Takie rozwiązanie pozwala na dostarczanie prądu do gniazdka elektrycznego w domu, nie emitując żadnych zanieczyszczeń powietrza. W związku z ogólnoświatowym trendem wzrostu cen prądu, wskazane jest jego oszczędzanie i pozyskiwanie z odnawialnych źródeł energii.

Energię słoneczną można wykorzystać nie tylko w domowych gniazdkach, ale również stosując urządzenia codziennego użytku wyposażone w niewielkie panele słoneczne. Rozkładane power banki z możliwością ładowania za pomocą promieni słonecznych, lub solarne podgrzewacze wody do basenu, to tylko kilka z szeregu możliwości, które można wykorzystać w codziennym użytku.

Biomasa jako alternatywa w domu

Najstarszym alternatywnym źródłem energii jest biomasa. Powstaje ona z wszelkich odpadów przemysłowych, produkcji rolnej, a także z pozostałości drzewnych takich jak: ścięte gałęzie i korzenie drzew. Można więc bez problemów wykorzystać powstałe w ogrodzie odpady do ponownego przetworzenia. Najczęściej takie odpady są utylizowane w przydomowych kompostownikach, z przeznaczeniem pod nawóz.

Można również wykorzystać powstałe z obróbki drewna trociny przetworzyć na pellet i spalić w ekologicznym piecu. Ogrzewanie domu i wykorzystanie odpadów, to niewątpliwie ogromne zalety odnawialnych źródeł energii jakie możemy samodzielnie zastosować bez ponoszenia kosztów finansowych. Dodatkowo kotły na biomasę z wykorzystaniem pelletu są ekologiczne i ekonomiczne, emitując przy tym mniej dwutlenku węgla niż paliwa kopalne.

Biomasa to nie tylko ogrzewanie domu, ale również podgrzewanie wody użytkowej. Stosując specjalnie dobrane piece na pellet, wyposażone w bufor z wężownicą do wody użytkowej, można spożytkować powstałą energię do podgrzania wody i przetrzymania jej nawet przez kilka dni, aż do czasu wychłodzenia.

Przyjazna dla środowiska niezależność energetyczna

Korzystając z odnawialnych źródeł energii, w dłuższej perspektywie stawiamy na oszczędności sporej ilości gotówki. W końcu wiatr, woda czy słońce są całkowicie za darmo, a koszt instalacji niezbędnych urządzeń do wytwarzania prądu zwraca się w ciągu kilku lat ciągłego użytkowania. Z tej przyczyny są to niewątpliwe zalety odnawialnych źródeł energii, której możliwości wykorzystania są bardzo obszerne. Oczywiście wielkość oszczędności będzie uzależniona od wykorzystanej technologii i odpowiednie jej zastosowanie, jednak oprócz pieniędzy ważna jest niezależność energetyczna od dostawcy energii.

Energia jaka jest wytwarzana z odnawialnych źródeł energii emituje do atmosfery znaczniej mniejszą ilość gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń, niż powstała z paliw kopalnianych. Jest wyjątkowo przyjazna dla środowiska i zmniejsza efekt cieplarniany odpowiedzialny za wzrost globalnych temperatur.

W ogólności, odnawialne źródła energii są kluczowe dla ochrony środowiska i zapewnienia czystych i trwałych źródeł energii dla przyszłych pokoleń. Wiele krajów na świecie już zaczyna tworzyć źródła energii cieplarnianej, aby zwiększyć swoją niezależność energetyczną i obliczyć emisję gazów cieplarnianych.

Powiązane artykuły

dostawcy energii w polsce
Energia

Nieodnawialne źródła energii: czy jest sens je dalej wykorzystywać?

Energia jest nieodzownym elementem codziennego funkcjonowania. Bez niej nie byłoby możliwe oświetlenie, ogrzewanie, czy też działanie urządzeń elektronicznych. Jednak, jakie źródła energii powinniśmy wykorzystywać, aby zapewnić bezpieczne i stabilne dostawy, jednocześnie dbając o środowisko? Czy nieodnawialne źródła energii, takie jak węgiel, ropa czy gaz ziemny, powinny być wykorzystywane tylko w ostateczności? W artykule zastanowimy się […]

Więcej
Nie tylko zalety: wady alternatywnych źródeł energii
Energia

Nie tylko zalety: wady alternatywnych źródeł energii

W dzisiejszych czasach, wszyscy jesteśmy świadomi konieczności redukcji emisji gazów cieplarnianych i przejścia na bardziej ekologiczne źródła energii. Alternatywne źródła energii, takie jak odnawialne źródła energii, są uważane za rozwiązanie problemów związanych z klimatem i bezpieczeństwem energetycznym. Jednak czy są one rzeczywiście takie idealne? W artykule poruszymy kwestię wad alternatywnych źródeł energii, aby pomóc Czytelnikom […]

Więcej
Kiedy nie jesteś zobowiązany do posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej?
Aktualności Energia

Kiedy nie jesteś zobowiązany do posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej?

Wielu właścicieli nieruchomości zadaje sobie pytanie, czy ich budynek musi posiadać świadectwo charakterystyki energetycznej. Chociaż jest to wymóg prawny w wielu sytuacjach, istnieją pewne okoliczności, kiedy taki dokument nie jest konieczny. Poznajmy je. Czym jest świadectwo energetyczne? Świadectwo energetyczne (czasem nazywane świadectwem charakterystyki energetycznej) to dokument, który informuje o efektywności energetycznej budynku. Wskazuje, ile energii […]

Więcej