Czym jest zielona energia?

zielona energia

Z każdym rokiem można zauważyć rosnące zainteresowanie, jakim cieszy się zielona energia. Jednak jak się okazuje, pomimo jej dużej popularności nie wszyscy wiedzą, czym tak dokładnie jakie “elementy” możemy do niej zaliczyć.

Energia bezpieczna dla środowiska

Zielona energia to przede wszystkim dbałość o środowisko, czyli minimalizowanie zanieczyszczeń i szkodliwego wpływu procesu wytwarzania energii na środowisko. Takie źródła energii są nazywane również odnawialnymi, gdyż pozyskiwane są ze źródeł odnawialnych. Ponadto OZE lub zielona energia to źródła energii, które wykorzystywanie w przeciwieństwie do np.  węgla czy gazu ziemnego nie wiąże się z ich długotrwałym deficytem.

Takich źródeł jest wiele, jednak niektóre z nich cieszą się większym zainteresowaniem niż pozostałe. Zazwyczaj powodem tego są koszty związane z uzyskiwaniem energii, które w przypadku niektórych źródeł okazują się znacznie niższe. Do tych źródeł zielonej energii, które najczęściej są wykorzystywane, na pewno zalicza się między innymi energię słoneczną.

OZE – niskie koszty energii

Odnawialne źródła energii wybierane są przede wszystkim ze względu na niskie koszty energii, którą dzięki nim można uzyskać. W przypadku montażu instalacji do pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych jej właściciel bardzo często jest w stanie zapewnić odpowiednią ilość energii dla całego gospodarstwa domowego. Co ważniejsze, korzystanie z odpowiednich instalacji nie wymaga dodatkowych inwestycji i kosztów poza kosztami montażu i zakupu odpowiednio dobranych instalacji. Oczywiście poza instalacjami, które przeznaczone są dla poszczególnych gospodarstw domowych, istnieją również rozwiązania przeznaczone dla znacznie większych odbiorców. Zaliczają się do nich takie jak na przykład turbiny wiatrowe, pozyskujące energię z wiatru. Duża ilość energii, jaką można uzyskać w ten sposób, sprawia, że zazwyczaj korzystają z niej odbiorcy masowi, jak na przykład miasta czy duże zakłady produkcyjne.

Jakie źródła energii odnawialnej wybrać?

Wybór odpowiednich źródeł energii odnawialnej powinien za każdym razem być indywidualnie dopasowany. Jeśli budynek położony jest na bardziej nasłonecznionym terenie, wówczas dobrym rozwiązaniem może okazać się energia ze słońca. W rejonach, gdzie słońca jest mało, ale niemal codziennie wieje, wówczas o wiele lepszym pomysłem może okazać się energia pozyskiwana z wiatru. Poza wyborem źródła energii moc instalacji także powinna być odpowiednio dobrana do potrzeb odbiorcy. Zwłaszcza jeśli mowa o gospodarstwach domowych, odpowiednia instalacja jest niezwykle ważna, aby dostarczała odpowiedniej ilości niezbędnej energii. Ze względu na coraz bardziej atrakcyjne ceny, jak chodzi o koszty montażu instalacji OZE,nie dziwi fakt, że z każdym rokiem na ich montaż decyduje się coraz więcej osób. Takie inwestycje traktowane są jako te na wiele lat i niezwykle szybko zaczynają się zwracać.

Powiązane artykuły

energia odnawialna
Zielona Energia

Odnawialne źródła energii — czym są oraz jakie są ich zalety?

Aby rozpocząć debatę nad tematem zalet odnawialnych źródeł energii, warto przeanalizować podstawowe pojęcia. Mianowicie czym są źródła energii oraz jakie są ich rodzaje. Źródła energii to wszelkie zjawiska, substancje lub procesy, które pozwalają zaspokoić zapotrzebowanie człowieka na prąd elektryczny.  Rodzaje źródeł energii Źródła energii dzielą się na: Te pierwsze to źródła, które się wyczerpują, ich […]

Więcej
zielona energia
Zielona Energia

Dlaczego OZE są niezbędne?

Odnawialne źródła energii to coraz popularniejszy sposób pozyskiwania energii. Obecnie mamy do czynienia z powolną transformacją energetyczną, polegającą na odejściu od obecnie dominujących paliw kopalnych. W poniższym artykule przedstawiamy powody ekologiczności OZE oraz ich definicję. Zapraszamy do lektury! O czym właściwie mowa? Obecnie dominujące paliwa kopalne (w tym m.in. węgiel) to źródła nieodnawialne. Wydobycie jednego […]

Więcej
Proekologiczne odnawialne źródła energii - przyszłość energetyki?
Zielona Energia

Proekologiczne odnawialne źródła energii – przyszłość energetyki?

Już od kilku lat trwa dyskusja, czy odnawialne źródła energii mogą stanowić alternatywę dla stosowania paliw kopalnych. Nasilający się problem zmian klimatu nakłania do tego, aby w rozważać ich użycie w większym stopniu. Kwestia ta niesie jednak ze sobą wiele wyzwań. Czy proekologiczne odnawialne źródła energii staną się nieodłącznym elementem gospodarki energetycznej na świecie? Czym […]

Więcej