Co to jest energia odnawialna?

energia odnawialna

Energia odnawialna jest energią ekologiczną pochodzącą z naturalnych źródeł: słońca, wiatru, wody. Dotyczy to także energii jądrowej, biomasy, biogazu, biopłynów oraz biopaliw. Zasoby tej energii nigdy się nie wyczerpią, ponieważ pochodzą z otaczającej nas przyrody. Koszt pozyskania takiej energii jest dużo niższy, stanowiąc idealną alternatywę dla tradycyjnych źródeł energii. Poza tym korzystanie z niej nie wyrządza szkody środowisku naturalnemu.

Energia odnawialna co to jest? Otóż wytwarzają ją m.in.:

  • farmy wiatrowe,
  • farmy fotowoltaiczne,
  • elektrownie wodne.

Jakie mamy rodzaje energii odnawialnej?

  1. Energia geotermalna – pochodzi z Ziemi, to energia cieplna skał, wody oraz gruntu pod powierzchnią Ziemi. Pozyskuje się ją poprzez odwierty do naturalnie gorących wód podziemnych. Na dużą skalę wykorzystuje się ją w ciepłowniach geotermalnych, na małą w pompach ciepła.
  2. Energia aerotermalna – energię otrzymujemy z powietrza, możemy ją uzyskać nawet przy niskich temperaturach. Korzystanie z tego źródła nie wymaga kosztownych odwiertów, nie ma też ryzyka wyczerpania tego źródła energii. Areotermalne pompy ciepła nie poddają się warunkom klimatycznym panującym na zewnątrz, korzystając jednak z ich ciepła.
  3. Energia hydrotermalna – jest to energia pochodząca z wód powierzchniowych. Wykorzystywana do pozyskania ciepła lub produkcji energii elektrycznej.

Czy energia odnawialna ma przyszłość?

Korzystanie z energii odnawialnej to przyszłość dla świata. Przede wszystkim pozwoli uniknąć katastrofy klimatycznej poprzez zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Kolejnym atutem przemawiającym na korzyść odnawialnych źródeł energii jest fakt, że nigdy się nie skończą. Zostaniemy także uwolnieni od konieczności korzystania z nieodnawialnych źródeł energii, takich jak złoża: ropy, gazu czy węgla, które niestety w przyszłości mogą ulec wyczerpaniu. Najbardziej popularnymi źródłami energii odnawialnej są: energia słoneczna i wiatrowa. Pozostałe: energia wodna, geotermalna czy biomasy wymagają dużo większego wkładu finansowego i odpowiednich warunków do ich produkcji.

Ekoenergia w domu – jak zastosować?

Za pomocą urządzeń, czy systemów korzystających z odnawialnych źródeł energii można ogrzewać pomieszczenia, podgrzewać wodę oraz wytwarzać własną energię elektryczną. Dlatego budując dom, warto w nie zainwestować, tak aby móc korzystać z tańszej energii, jednocześnie wnosząc swój wkład w przyszłość naszej planety. Przykłady urządzeń do wytwarzania zielonej energii:

  • kolektory słoneczne – korzystają z energii słonecznej, minimalizują zużycie energii służącej do podgrzewania wody,
  • panele fotowoltaiczne – przetwarzają energię słoneczną w darmową energię elektryczną,
  • pompa ciepła – pozyskują energię z gruntu, wody lub powietrza do ogrzewania wnętrza domu i wody użytkowej,
  • kotły na biomasę – paliwo pochodzi z roślin energetycznych np. polana, słoma, ziarna zbóż, szybko rosnących wierzb lub topól, a służą do ogrzewania budynków.

Powiązane artykuły

energia odnawialna
Zielona Energia

Odnawialne źródła energii — czym są oraz jakie są ich zalety?

Aby rozpocząć debatę nad tematem zalet odnawialnych źródeł energii, warto przeanalizować podstawowe pojęcia. Mianowicie czym są źródła energii oraz jakie są ich rodzaje. Źródła energii to wszelkie zjawiska, substancje lub procesy, które pozwalają zaspokoić zapotrzebowanie człowieka na prąd elektryczny.  Rodzaje źródeł energii Źródła energii dzielą się na: Te pierwsze to źródła, które się wyczerpują, ich […]

Więcej
zielona energia
Zielona Energia

Dlaczego OZE są niezbędne?

Odnawialne źródła energii to coraz popularniejszy sposób pozyskiwania energii. Obecnie mamy do czynienia z powolną transformacją energetyczną, polegającą na odejściu od obecnie dominujących paliw kopalnych. W poniższym artykule przedstawiamy powody ekologiczności OZE oraz ich definicję. Zapraszamy do lektury! O czym właściwie mowa? Obecnie dominujące paliwa kopalne (w tym m.in. węgiel) to źródła nieodnawialne. Wydobycie jednego […]

Więcej
Proekologiczne odnawialne źródła energii - przyszłość energetyki?
Zielona Energia

Proekologiczne odnawialne źródła energii – przyszłość energetyki?

Już od kilku lat trwa dyskusja, czy odnawialne źródła energii mogą stanowić alternatywę dla stosowania paliw kopalnych. Nasilający się problem zmian klimatu nakłania do tego, aby w rozważać ich użycie w większym stopniu. Kwestia ta niesie jednak ze sobą wiele wyzwań. Czy proekologiczne odnawialne źródła energii staną się nieodłącznym elementem gospodarki energetycznej na świecie? Czym […]

Więcej