Zakup oleju opałowego do celów grzewczych bez rejestracji był możliwy do 31 sierpnia 2020 roku. Od 1 września 2020 r. konieczne jest złożenie zgłoszenia rejestracyjnego uproszczonego AKC-RU, dzięki któremu podmiot może uzyskać status zużywającego podmiotu olejowego (w przypadku nabywców) lub pośredniczącego podmiotu olejowego (w przypadku sprzedawców). Pierwotnym terminem wprowadzenia zmian był dzień 1 kwietnia 2020 roku, jednak ze względu na trwającą wówczas epidemię COVID-19 został on przesunięty. W tym artykule znajdziesz najważniejsze informacje na temat wniosku, który musi zostać złożony przez każdy podmiot chcący korzystać z dobrodziejstw ogrzewania olejowego.
Co to jest zgłoszenie AKC-RU?
Zgłoszenie AKC-RU składa się zarówno w celu rejestracji, jak i zaprzestania wykonywania czynności jako pośredniczący podmiot olejowy lub zużywający podmiot olejowy. We wniosku konieczne jest podanie takich informacji jak liczba urządzeń grzewczych, moc urządzeń, przewidywane zużycie oleju opałowego, a także dane określające lokalizację urządzeń grzewczych (zarówno dane adresowe, jak i współrzędne geograficzne). Zgłoszenie może być złożone przez podmiot lub osobę go reprezentującą.
W jaki sposób należy złożyć zgłoszenie rejestracyjne AKC-RU?
Złożenie zgłoszenia rejestracyjnego AKC-RU jest możliwe zarówno elektronicznie, jak i w postaci papierowej, jednak z drugiej opcji mogą skorzystać wyłącznie osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej. W przypadku formy papierowej konieczne jest wysłanie zgłoszenia pocztą do właściwego naczelnika urzędu skarbowego albo złożenie wniosku osobiście. Formularz AKC-RU można znaleźć na oficjalnej stronie rządowej – Podatki.gov.pl. Podmioty, które zdecydują się na rejestrację elektroniczną, mogą skorzystać z Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (puesc.gov.pl). W tym celu należy założyć konto na PUESC, zalogować się i wypełnić wniosek “SENT170 – Zgłoszenie AKC-RU”. Osoby fizyczne mają możliwość złożenia zgłoszenia rejestracyjnego AKC-RU za pośrednictwem Portalu Podatkowego.
Rejestracja jako podmiot olejowy jest bezpłatna. Prawidłowe złożenie wniosku skutkuje otrzymaniem potwierdzenia rejestracji uproszczonej AKC-PR/U. Co ważne, podpisanie wniosku AKC-RU nie musi zostać dokonane drogą elektroniczną (np. profilem zaufanym, podpisem kwalifikowanym czy poprzez bankowość elektroniczną) – aby to zrobić, można wybrać się osobiście do właściwego urzędu skarbowego i okazać dokument tożsamości. Należy to zrobić w ciągu 21 dni od dnia wysłania formularza; w przeciwnym razie nieautoryzowane zgłoszenie zostanie usunięte z rejestru.
Jak zamówić olej opałowy?
Zamówienie oleju opałowego ogranicza się do znalezienia dystrybutora i zamówienia dostawy. W przypadku oleju grzewczego Ekoterm konieczne jest odwiedzenie oficjalnej strony internetowej i przejście do podstrony “Kup olej”, na której można znaleźć listę Autoryzowanych Dystrybutorów Ekoterm wraz z niezbędnymi danymi kontaktowymi. Przed podjęciem próby kontaktu z dystrybutorem należy przygotować numer identyfikacyjny dla miejsca dostawy, bez którego złożenie zamówienia nie będzie możliwe.
Dostawy oleju opałowego są realizowane na terenie całego kraju. Czas realizacji zamówienia zazwyczaj nie przekracza 24 godzin. Po złożeniu zamówienia możliwy jest kontakt z kierowcą – dowiesz się od niego, w jakim czasie możesz spodziewać się dostawy.
Czy istnieje możliwość zakupu oleju opałowego bez rejestracji?
Ze względu na zmianę przepisów w zakresie obrotu paliwami opałowymi, obecnie nie ma możliwości zakupu oleju opałowego bez rejestracji. Każdy podmiot, który chce legalnie handlować olejem opałowym lub korzystać z niego w celach grzewczych, musi złożyć zgłoszenie rejestracyjne AKC-RU. Niezbędne formalności zostały ograniczone do minimum, jednak w razie wątpliwości zachęcamy do zapoznania się z informacjami na oficjalnej stronie Ekoterm.pl lub kontaktu z biurem obsługi klienta – numer telefonu: +(48) 24 365 72 91, adres e-mail: bok.orlenpaliwa@orlen.pl, a także przesłania uzupełnionego formularza.