Dostawcy energii w Polsce – jak wybrać?

dostawcy energii w polsce

Wybierając dostawcę energii elektrycznej w Polsce, należy kierować się zarówno jednostkową ceną usługi, jak i wiarygodnością dostawcy oraz jego doświadczeniem. Zanim podejmie się decyzję w tej sprawie, warto zapoznać się z jego pełną ofertą i zdecydować się na najlepszą dla siebie opcję, tym bardziej, jeśli planowana jest zmiana sprzedawcy energii elektrycznej.

Czy warto zmieniać dostawcę prądu?

Energia elektryczna jest niezwykle istotna w codziennym funkcjonowaniu, ponieważ dzięki niej można korzystać ze wszelkich urządzeń domowych. Wielu ludzi powstrzymuje się przed zmianą, choć w okolicy znaleźliby mnóstwo nowych możliwości, które mogłyby okazać się korzystniejsze od dotychczasowej umowy. Dzięki temu w zależności od wyboru można zaoszczędzić od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych rocznie!

Dopełnienie formalności nie jest niczym skomplikowanym, a wręcz przeciwnie – zmiana jest niezauważalna i odbywa się w ciągu 1-2 miesięcy, przy czym w trakcie nie grozi żadna przerwa w dostawie energii. Wystarczy przygotować dowód osobisty, opcjonalnie również aktualną umowę z dostawcą i fakturę za ostatnie miesiące, by zweryfikować dokumenty i przygotować odpowiednie do zmiany sprzedawcy.

Gdzie znaleźć najlepszego dostawcę energii elektrycznej?

Najbogatszym źródłem informacji na temat dostawcy energii w Polsce jest niezmiennie porównywarka internetowa, która dzięki podaniu konkretnych parametrów odnajdzie najodpowiedniejsze warianty wraz z cenami i produktami dodatkowymi. Podczas przeglądania ofert należy zwracać uwagę na warunki umowy, takie jak:

  • stawka obowiązująca cały okres umowy – lepiej upewnić się, czy nie jest to tylko cena promocyjna, która ulegnie zmianie po upływie czasu.
  • dodatkowe usługi – mogą nie być wykorzystywane, a mimo wszystko niepotrzebnie podwyższą rachunek.
  • wysokość kary za wypowiedzenie umowy przed terminem.

Dobrą metodą z pewnością jest zdecydowanie się na tańszy wariant, podobnie jak bywa z innymi produktami, o ile tylko dostawca jest wiarygodny i zaufany na rynku.

Na co zwracać uwagę przy wyborze dostawcy energii elektrycznej?

Przed podjęciem decyzji co do oferty warto zwrócić uwagę na szczegóły, które nie powinny nikomu umknąć przed wyborem, a są to m.in.:

  • czas trwania umowy – ze względu na stały wzrost cen w Polsce istotne jest zainteresowanie się tą kwestią, ponieważ im dłuższy kontrakt – tym większa gwarancja niższych cen.
  • dodatkowe usługi – trzeba dokładnie czytać regulamin promocji, bo może się okazać, że ich ceny obowiązują wyłącznie na początku umowy.
  • wysokość kary związanej z wypowiedzeniem umowy – lepiej sprawdzić, jaka kara obowiązuje za przedwczesne zerwanie kontraktu.
  • warunki wypowiedzenia umowy – warto wiedzieć, jaki jest czas wypowiedzenia, czy naliczane są dodatkowe opłaty oraz jaką procedurę trzeba w tym przypadku przejść.
  • opłata handlowa – naliczana jako koszt obsługi.

Należy pamiętać, by przed podpisaniem umowy uważnie przeczytać treść od początku do końca, aby później nie było niemiłych niespodzianek w kosztach, a zamiast tego czerpać przyjemność z niższych rachunków i zaoszczędzić nieco pieniędzy.

Powiązane artykuły

dostawcy energii w polsce
Energia

Nieodnawialne źródła energii: czy jest sens je dalej wykorzystywać?

Energia jest nieodzownym elementem codziennego funkcjonowania. Bez niej nie byłoby możliwe oświetlenie, ogrzewanie, czy też działanie urządzeń elektronicznych. Jednak, jakie źródła energii powinniśmy wykorzystywać, aby zapewnić bezpieczne i stabilne dostawy, jednocześnie dbając o środowisko? Czy nieodnawialne źródła energii, takie jak węgiel, ropa czy gaz ziemny, powinny być wykorzystywane tylko w ostateczności? W artykule zastanowimy się […]

Więcej
Nie tylko zalety: wady alternatywnych źródeł energii
Energia

Nie tylko zalety: wady alternatywnych źródeł energii

W dzisiejszych czasach, wszyscy jesteśmy świadomi konieczności redukcji emisji gazów cieplarnianych i przejścia na bardziej ekologiczne źródła energii. Alternatywne źródła energii, takie jak odnawialne źródła energii, są uważane za rozwiązanie problemów związanych z klimatem i bezpieczeństwem energetycznym. Jednak czy są one rzeczywiście takie idealne? W artykule poruszymy kwestię wad alternatywnych źródeł energii, aby pomóc Czytelnikom […]

Więcej
Jakie są zalety odnawialnych źródeł energii?
Energia

Jakie są zalety odnawialnych źródeł energii?

Odnawialne źródła energii są niewątpliwie przyszłością naszej planety. Pochodzące bezpośrednio ze środowiska naturalnego sprawiają, że będą służyły przyszłym pokoleniom nie wyczerpując swoich zasobów. Warto więc zastanowić się jakie istnieją możliwości wyboru i dostosować je do potrzeb konkretnego odbiorcy. Jak wykorzystać energię słoneczną? Pozyskiwanie energii ze słońca, jest jednym z najważniejszych źródeł ekologicznego wytwarzania prądu. Promieniowanie […]

Więcej