Wady i zalety energii geotermalnej

energia geotermalna

Zanim zainstaluje się energię geotermalną w swoim gospodarstwie domowym, trzeba poznać jej wady i zalety. Tylko dzięki temu można przed instalacją policzyć czy całość będzie miała sens i czy się opłaci. W poniższym artykule przedstawimy wszystkie zalety i wady tego rozwiązania. Jest ono coraz częściej wykorzystywane w nowoczesnym budownictwie, ponieważ odnawialne źródła energii są ciekawym rozwiązaniem. Odnawialne źródła energii sprawdzają się zarówno w ogrzewaniu, jak i zapewnieniu prądu. Warto bardzo dokładnie poznać zalety i wady tych rozwiązań, aby zrozumieć, jak działają tego rodzaju instalacje.

Czym jest energia geotermalna?

Energia geotermalna bazuje na energii, która pochodzi z wnętrza ziemi. Energia pobierana jest z ciepła, które znajduje się w skałach lub też w wodach, znajdujących się w szczelinach skalnych. Są to zasoby odnawialne, dzięki konwekcji i przenoszeniu ciepła. W naszym kraju pokłady energii geotermalnej są całkiem spore. Bardzo często stosuje się ją między innymi na terenie Podhala. Obecnie metoda ta zwykle wykorzystywana jest do ogrzewania domów jedno i wielorodzinnych.

Wady energii geotermalnej

Wśród minusów, które mają elektrownie geotermalne, wymienić należy kilka bardzo ważnych czynników. Przede wszystkim w niektórych miejscach elektrownie geotermalne wady będą niewystarczające pod kątem wydajności. Dodatkowo poprzez tego rodzaju instalacje mogą wydostawać się szkodliwe gazy i minerały zarówno do atmosfery bądź do wód powierzchniowych oraz głębinowych. Oczywiście trzeba pamiętać, że nie w każdym miejscu tego rodzaju instalacje mogą być stosowane, a same instalacje wymagają całkiem sporych nakładów finansowych, co powoduje, że instalacje tego rodzaju kosztują dość sporo.

Zalety instalacji geotermalnych

Najważniejszymi zaletami instalacji tego rodzaju jest to, że pokłady energii geotermalnej są nieskończone – można z nich korzystać praktycznie bez końca, a dodatkowo dostępne są praktycznie w każdym miejscu. Oczywiście należy pamiętać, że skuteczność zależy od lokalizacji. Dodatkowo nie ma ona negatywnego wpływu na środowisko naturalne, a także bez problemów integruje się w krajobraz w przeciwieństwie do elektrowni wiatrowych czy też słonecznych. Kolejną zaletą instalacji i energii geotermalnej jest to, że nie jest ona zależna od pogody i warunków atmosferycznych.

Wszystkie te wady i zalety sprawiają, że energia geotermalna jest bardzo dobrym wyborem, który zapewnia każdemu dostęp do prądu i ogrzewania na bardzo preferencyjnych warunkach. Dzięki tego rodzaju instalacjom można cieszyć się prądem bez najmniejszych problemów, który jest całkowicie niezależny od kopalnych źródeł energii. Z całą pewnością warto zainteresować się tą formą pozyskiwania energii.

Powiązane artykuły

energia odnawialna
Zielona Energia

Odnawialne źródła energii — czym są oraz jakie są ich zalety?

Aby rozpocząć debatę nad tematem zalet odnawialnych źródeł energii, warto przeanalizować podstawowe pojęcia. Mianowicie czym są źródła energii oraz jakie są ich rodzaje. Źródła energii to wszelkie zjawiska, substancje lub procesy, które pozwalają zaspokoić zapotrzebowanie człowieka na prąd elektryczny.  Rodzaje źródeł energii Źródła energii dzielą się na: Te pierwsze to źródła, które się wyczerpują, ich […]

Więcej
zielona energia
Zielona Energia

Dlaczego OZE są niezbędne?

Odnawialne źródła energii to coraz popularniejszy sposób pozyskiwania energii. Obecnie mamy do czynienia z powolną transformacją energetyczną, polegającą na odejściu od obecnie dominujących paliw kopalnych. W poniższym artykule przedstawiamy powody ekologiczności OZE oraz ich definicję. Zapraszamy do lektury! O czym właściwie mowa? Obecnie dominujące paliwa kopalne (w tym m.in. węgiel) to źródła nieodnawialne. Wydobycie jednego […]

Więcej
Proekologiczne odnawialne źródła energii - przyszłość energetyki?
Zielona Energia

Proekologiczne odnawialne źródła energii – przyszłość energetyki?

Już od kilku lat trwa dyskusja, czy odnawialne źródła energii mogą stanowić alternatywę dla stosowania paliw kopalnych. Nasilający się problem zmian klimatu nakłania do tego, aby w rozważać ich użycie w większym stopniu. Kwestia ta niesie jednak ze sobą wiele wyzwań. Czy proekologiczne odnawialne źródła energii staną się nieodłącznym elementem gospodarki energetycznej na świecie? Czym […]

Więcej