Strona głównaAktualnościCzy ratyfikacja Porozumienia Paryskiego przez Chiny to sukces?

Aktualności

Czy ratyfikacja Porozumienia Paryskiego przez Chiny to sukces?

27.12.2016

(z cyklu: Komentarze przy kawie)

- Sie ma Inżynier! - Zielony wchodząc do kuchni pozdrowił, popijającego już kawę, kolegę z firmy inżynierskiej, sąsiadującej na tym samym piętrze biurowca, co jego fundacja. Inżynier podniósł kubeczek z kawą. – Cześć! W solarium byłeś? - aluzja spowodowana była świeżą opalenizną Zielonego.

- Nie, na konferencji w Port Vila. To jest stolica wysp Vanuatu – okolice Polinezji. Wspaniałe miejsce…

-Jak zwykle konferencja klimatyczna? Ile wysp tym razem uratowaliście? – Inżynier miał ugruntowaną opinię na temat sensowności takich konferencji. Ale Zielony ucieszył się z kierunku rozmowy -wykształcenie humanistyczne pozwalało mu na wygrywanie z Inżynierem tego rodzaju dyskusji. Spokojnie napełnił kubek kawą z ekspresu, dolał mleka i przysiadł się do stolika. 

– Właśnie dzięki takim konferencjom można przybliżyć problematykę decydentom i uzyskać wpływ na bieg wypadków. I nic nie pomogą twoje wyliczenia emisji CO2 spowodowanych samolotami, klimatyzacją centrum konferencyjnego, itepe, które kiedyś mi przedstawiałeś dla konferencji – bodajże -  w Kopenhadze, bo wystarczy, że takie Chiny właśnie ratyfikowały Porozumienie Paryskie i wszystko zwraca się z nawiązką! – dla podkreślenia swojego zwycięstwa w dyspucie Zielony wykonał gwałtowny ruch ręką, co o mało nie zakończyło się wychlapaniem kawy z kubka. -  Oops!

- A mianowicie jak to wyliczyłeś, że zwraca się z nawiązką? – zadając pytanie Inżynier przechylił głowę w charakterystyczny sposób. Zielony poczuł się lekko zagrożony, bo owo przechylenie głowy świadczyło, że za chwilę w dyskusji pojawią się liczby. Jednak starał się nie tracić inicjatywy.

  Tu nie trzeba nic liczyć, Chiny mają zredukować do roku 2030 emisje CO2 o 65%. A przecież emitują jakieś 30% emisji globalnych. Więc jak chcesz, to sobie przelicz, ale te redukcje to pewnie tyle, że starczy na miliony takich konferencji – Zielony chciał powiedzieć „miliardy”, ale świadom czepialstwa Inżyniera i dla „bezpieczeństwa procesowego”, podzielił przez tysiąc.

Ciekawe – Inżynier przekrzywił głowę w drugą stronę, co spowodowało, że Zielony zaczął w duchu żałować, że nie przeszedł do porządku dziennego nad zaczepką Inżyniera inicjującą ich dyskusję. – Bo według mnie Chiny, w ramach Porozumienia Paryskiego, zobowiązały się nie do redukcji, a do wzrostu – nie przesłyszałeś się: wzrostu emisji do roku 2030, o nie więcej niż 130% w stosunku do roku 2005. A w stosunku do roku 1990, w odniesieniu, do którego Unia Europejska zobowiązała się dokonać redukcji o 40% - kontynuował Inżynier - oznacza to wzrost emisji w Chinach o przeszło 250%. Tak więc, Chińczycy nie zniwelują twoich emisji z Twojej konferencji, ale dorzucą małe „co nieco”, nieprawdaż? – tu Inżynier właśnie nieco opuścił głowę i spojrzał znad okularów na Zielonego, jednocześnie podając mu kartkę z kalkulacjami, którą nieco wcześniej wyciągnął z kieszeni marynarki. – Chińczycy zobowiązali się do redukcji emisji o 65%, ale na jednostkę PKB, a ponieważ PKB im znacznie wzrośnie do roku 2030 – o jakieś 600%, to i emisje wzrosną, plus-minus tak, jak to wyliczyłem w tej tabelce – wyjaśnił i wrzucając kubeczek do kosza pożegnalnie podniósł rękę – Narka!

Zielony z niesmakiem popatrzył za odchodzącym inżynierem.  – Ten to zawsze szuka dziury w całym - pomyślał.  – Ale to tak, jak w tym przysłowiu: inżynier przedstawia wyliczenia, a karawan jedzie dalej. Czy może karawaning? Jak to szło? A co się będę … Lepiej pomyśleć skąd wziąć dofinansowanie na udział w konferencji w Bilbao – wzruszył ramionami i dolał sobie kawy, a kartkę z tabelką położył na stoliku obok.

Tabelka Inżyniera

 

1.

Rok

2005

2030

Uwagi do wartości roku 2030

2.

PKB
 [mld CNY]

18 732

123 456

do 2015 wzrosty historyczne, od 2016 prognoza wzrostu o 4%/r

3.

emisje CO2
[Gg]

5 975 568

13 784 055

2.*4  => całkowite emisje w Chinach w 2030 r.  wg Porozumienia Paryskiego

4.

emisje/PKB
[tys. t /mld CNY]

319

112

deklaracja Chin w ramach Porozumienia Paryskiego:
o 65% mniej emisji/PKB w 2030  w stosunku do 2005

 

Ewentualna zbieżność lub rozbieżność poglądów Zielonego lub Inżyniera z prezentowanymi przez EnS jest całkowicie przypadkowa. Jakkolwiek EnS starannie weryfikuje przedstawiane przez wyżej wymienionych osobników informacje, to jednak nie ponosi za nie odpowiedzialności, jak też za skutki podjęcia lub niepodjęcia działań na ich podstawie.

 

<- Wstecz do: Aktualności